x

  Test sprężarki Iwata IS975

  Nadarzyła się dobra okazja przeprowadzenia testu kolejnego produktu firmy Iwata. Tym razem na pierwszy ogień poszła sprężarka IS 925. Wysokiej klasy profesjonalny sprzęt wykorzystywany zarówno w domowym zaciszu jak i sprawnie funkcjonujących studiach aerografu, studiach kosmetycznych czy firmach świadczących usługi typu body painting.

  Na początek kilka danych fabrycznych odnośnie sprężarki.

  Silnik ma moc 125 Watt, maksymalne ciśnienie generowane przez IS925 to 5,5 bar, co przy wymiarach tego urządzenia, zaledwie 33cm długości, 17.5 szerokości i 26 wysokości wydaje się imponującym wynikiem. Wydajność to 34L na minutę a masa to jedyne 11,9 kg. W komplecie otrzymujecie również dwa spiralne przewody ciśnieniowe kompatybilne oczywiście ze wszystkimi aerografami marki Iwata. Dodatkowo firma pomyślała o użytkownikach aerografów firmy Paasche, Badger czy Aztec załączając w komplecie zestawy przejściówek umożliwiające podpięcie aerografów wymienionych marek. Duży ukłon za to w kierunku Iwata ponieważ zazwyczaj firmy chcą uzależniać klienta tylko od produktów jednej marki, a tu zaskoczenie ;)

  Wracając do opinii użytkownika. Testowaliśmy sprężarkę podczas kursu z dwoma kursantami. Chłopcy nie szczędzili sobie powietrza i cisnęli spusty aerografów aż miło. Sprężarka chodziła z przerwami przez 8 godzin. Należy zauważyć, że sprzęt ten wyposażony jest w czujnik uruchamiający ją tylko na czas pracy. Kończysz malować sprężarka przestaje nabijać powietrze. Rozruch sprężarki, wyrównywanie ciśnienia jest absolutnie niewyczuwalne. Nie ma żadnego pulsacyjnego podawania ciśnienia, wszystko pracuje jak w szwajcarskim zegarku.

  Ponieważ sprzęt ten przystosowany jest do malowania jednocześnie na dwóch stanowiskach posiada dwa niezależne manometry, dwa regulatory ciśnienia i oczywiście dwa stojaki na aerografy. Ponadto w wyposażeniu znajdziecie profesjonalne filtry powietrza, zapewniające idealnie czyste powietrze pozbawione wilgoci i innych zanieczyszczeń.

  Oczywiście nie zabrakło bardzo sprawnie działających szybko-złączek, które w przeciwieństwie do powszechnie spotykanych w sprężarkach kupowanych w żelaźniakach, dają się wypinać jednym, lekkim ruchem. Węże ciśnieniowe znajdujące się w komplecie są bardzo elastyczne i lekkie. Malując aerografem praktycznie nie czujesz ich obecności. Ułatwia to bardzo operowanie aerografem.

  Sprężarka poprzez swoją niewielką wagę i objętość jest bardzo poręczna. Stojąc pod stołem nie zauważaliśmy jej obecności. Praca silnika nabijającego powietrze jest tak cicha, że jakakolwiek rozmowa w pomieszczeniu zagłusza jego pracę. Nie miałem okazji do tej pory pracować na tak cichym i sprawnym urządzeniu. 


  Z pewnością nie raz zabiorę ją na imprezy plenerowe, pokazy malowania na żywo i innego rodzaju wydarzenia. Moja starsza córka stwierdziła, że skoro mam tak małą sprężarkę to ona może zacząć uczyć się malować również w domu aerografem. Banalne ale jakże prawdziwe. Tego sprzętu użyjesz gdzie tylko będziesz chciał. Nawet w domu nie przeszkadzając innym domownikom.

  do góry strony